Jabłko jest owocem wywodzącego się z Azji drzewa jabłoni. Występuje w klimacie umiarkowanym, w blisko 10 tysiącach odmian. Do najbardziej znanych należą: Champion, Ligol, Jonagored, Jonagold, Idared, Reneta. Jabłka są obecnie najbardziej popularnymi owocami uprawianymi w polskich sadach i ogrodach.
Owoce jabłoni mają charakterystyczny, kulisty kształt, a ich miąższ w zależności od odmiany może być twardy lub miękki, słodki lub nawet cierpki. Jabłko jest pokryte dość twarda skórką, która w zależności od odmiany może mieć kolor zielony, czerwony lub żółty, jednolity lub wybarwiony w postaci tzw. rumieńca.
Owoce zawierają duże ilości błonnika pokarmowego oraz naturalnych pektyn, które korzystnie wpływają na pracę całego organizmu, są również bogatym źródłem przeciwutleniaczy. Regularne jedzenie jabłek reguluje pracę układu pokarmowego i wspomaga metabolizm. Pektyny zawarte w jabłkach wspierają prawidłowy skład flory bakteryjnej. Ponadto jabłko jest źródłem wielu witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przede wszystkim witaminy C i potasu, fosforu, wapnia, sodu, magnezu i żelaza.
Większość wartościowych składników odżywczych znajduje się tuż pod skórką, dlatego jabłka warto spożywać wraz z nią. Dzięki swoim właściwościom jabłka mają bardzo pozytywny wpływ na ogólną odporność organizmu, zapobiegają rozwojowi infekcji, dlatego są polecane szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Najwięcej cennych składników odżywczych zachowują jabłka spożywane na surowo. Są one również składnikiem wielu dań i przetworów. Pieczone jabłka wykorzystuje się do ciast i deserów. Starte są składnikiem sałatek i deserów. Suszone są zdrową naturalną przekąską- substytutem chipsów. Jabłka są również świetnym dodatkiem do mięs. W przetwórstwie jabłka są wykorzystywane do produkcji soków, napoi, dżemów i konfitur.