Create an Account

Żurawina jest wiecznie zieloną, niską krzewinką o małych, czerwonych owocach, przypominających jagody lub borówki. Jej naturalnym środowiskiem są tereny wilgotne o kwaśnym, torfowym podłożu.

Owoce żurawiny zbiera się dopiero późną jesienią, a nawet zimą, jeśli jest łagodna i bezśnieżna. Uprawiana jest głównie w Ameryce Północnej.

Informacje o produkcie

Owoce żurawiny zawierają znaczne ilości witamin (A, C, B1, B2, B6, E), sole mineralne (wapń, żelazo, sód, potas, fosfor, magnez, jod), karetonoidy, pektyny, antocyjany i kwasy organiczne. Owoce żurawiny są zalecane przy dolegliwościach nerek, infekcjach dróg moczowych i chorobach układu krążenia.
Ponadto żurawina wykorzystywana jest jako naturalny lek na grypę, przeziębienie i ogólne wzmocnienie organizmu. Przeciwdziała próchnicy. Zawartość związków działających przeciwutleniająco chroni organizm przed wolnymi rodnikami i tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów.

Owoce żurawiny zazwyczaj wykorzystuje się do wyrobu przetworów (jako składnik główny lub dodatek). Można wytwarzać z nich soki, syropy, dżemy, nalewki i kisiele. Ceniona jest także galaretka z żurawiny z dodatkiem jabłek i cukru, którą przyprawia się mięsa (szczególnie dziczyznę i indyka). Żurawina dodana do herbaty nadaje jej specyficzny, kwaskowaty smak. Ze względu na swoje właściwości ma szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w medycynie.

Kalendarz dostępności

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
Kanada
Polska
Stany Zjednoczone
Dostępne Niedostępne
Back to Top