Gruszka to owoc rosnący na drzewach występujących na terenach Azji i Europy. Uprawiane w sadach odmiany gruszy zostały wyhodowane poprzez wielokrotne krzyżowanie wielu gatunków europejskich i azjatyckich, największe osiągnięcia w tej dziedzinie mają Francuzi i Belgowie.
Wyselekcjonowano kilka tysięcy odmian uprawnych, które dzieli się na dwie grupy: grusze zachodnie (europejskie) i grusze wschodnie (azjatyckie).
Owoc gruszy osiąga średnicę powyżej 3 cm, posiada długą szypułkę, a w środku miąższu kilka ciemnobrązowych, płaskich nasion- pestek. Kolory gruszek przyjmują barwę zieloną, żółtą, czasami czerwoną, lub z czerwonym rumieńcem.
Miąższ gruszki może być miękki lub twardy, bardzo słodki i soczysty lub nawet cierpki i zawierać w zależności od odmiany mniej lub więcej komórek kamiennych, nadających gruszkom charakterystyczną w smaku teksturę.
Owoce są bogatym źródłem składników mineralnych takich jak potasu, fosfor, wapń, magnez, sód, miedź i żelazo. Gruszki, jako jedne z nielicznych owoców, zawierają jod- minerał pozytywnie wpływający na funkcjonowanie tarczycy. Ponadto są cennym źródłem boru, dzięki czemu gruszki mogą zapobiec udarowi mózgu i rozwojowi nadciśnienia. W owocach występują także witaminy: A, B1, B2, B6, C i PP.
Gruszki są spożywane na surowo, ale także w formie pieczonej i suszonej, konserwowej i kandyzowanej. Stanowią dodatek do ciast, deserów, napojów i sałatek owocowych. Ponadto są składnikiem dżemów i konfitur. Z przetartych owoców produkuje się musy, sorbety oraz sosy.