Morele pochodzą z Azji, a rodzimy obszar ich występowania obejmuje Kirgistan, Chiny i Koreę, ale obecnie uprawia się je w wielu miejscach na świecie, w tym w Polsce.
Morele rosną na krzewach lub niewielkich drzewach, które może dorastać do około 6-8 m wysokości.
Owoce moreli są kuliste lub delikatnie spłaszczone, podobne nieco do brzoskwiń, jednak sporo mniejsze, mają pomarańczową aksamitną skórkę pokrytą rumieńcem. Miąższ moreli jest słodki i soczysty, może mieć barwę żółtą lub pomarańczową. Owoce w zależności od odmiany mogą mieć wagę od 30 do nawet 70 g. Morele występują w wielu odmianach, które różnią się między sobą terminem dojrzewania owoców (maj-wrzesień) oraz ich wielkością i barwą.
Swój słoneczny kolor morele zawdzięczają beta-karotenowi, żółtemu barwnikowi, z którego wątroba produkuje witaminę A. Beta-karoten to silny przeciwutleniacz chroniący przed szkodliwym działaniem wolnych rodników odpowiedzialnych za rozwój chorób cywilizacyjnych oraz przyśpieszających proces starzenia organizmu.
Morele są również dobrym źródłem potasu, żelaza, likopenu oraz błonnika pokarmowego. Dzięki tym składnikom mogą korzystnie wpływać na procesy trawienia i zapobiegać anemii. Suszone morele działają zasadotwórczo, a ich regularne spożycie sprzyja odkwaszaniu organizmu, dlatego są one polecane osobom, których dieta jest bogata w mięso.
Morele cenione są ze względu na pyszne owoce, które idealnie nadają się do jedzenia na surowo, jako dodatek do ciast czy deserów, a także na przetwory (dżemy, marmolady, kompoty) i do suszenia. Kandyzowane morele są nieodłącznym elementem tortów i ciast.