Plantacje borówki amerykańskiej inaczej określanej mianem borówki wysokiej można znaleźć na całym świecie. Występuje przede wszystkim w Europie, Australii, Chile, Japonii i w Nowej Zelandii. Największym producentem tego gatunku są Stany Zjednoczone.
W Polsce występują jedne z największych pod względem areału upraw plantacje w Europie, aż 5,5 tys. ha. Pod względem wielkości produkcji Polska jest szóstym na świecie producentem borówki. W 2004 r. zarejestrowano pierwszą polską odmianę borówki amerykańskiej „Bonifacy”. Polska jest również wiodącym eksporterem tych owoców.
Borówka amerykańska rośnie na wysokich krzewach (1,5-2 m) o wzniesionych prostych pędach. Rośliny owocują w zależności od odmiany od początku lipca do końca września.
Z jednego krzewu można zebrać od 3 do 6 kg owoców. Świeże borówki pokryte są błękitnym nalotem.
Owoce borówki są niskokaloryczne, zawierają sporo wapnia, fosforu, kwasu foliowego i witamin. Głównym atutem borówki amerykańskiej są jednak fitoestrogeny, które obniżają poziom cholesterolu, a także antyoksydanty wyłapujące wolne rodniki. Jedzenie surowych owoców borówki to profilaktyka chorób cywilizacyjnych, arteriosklerozy i nowotworów.
Borówka amerykańska jest owocem deserowym spożywanym przede wszystkim na surowo, ale w Stanach Zjednoczonych jest również wykorzystywana w przetwórstwie spożywczym. Jest wykorzystywana w cukiernictwie do produkcji ciast (tarty owocowe) jak również do dekoracji wyrobów cukierniczych oraz deserów.