Kiwi to owoc aktinidii chińskiej, pnącza pochodzącego z północnej części Chin. Obecnie plantacje kiwi są zlokalizowane głównie w Nowej Zelandii i Chinach, a w Europie we Włoszech i Grecji.
Nazwę owocom nadał amerykański importer, który zauważył, że są one podobne do nowozelandzkiego ptaka kiwi.
Owoce kiwi o owalnym kształcie i wadze 50g-90g pokryte są niejadalną, brązowo-zieloną, gęsto owłosioną skórką. Miąższ owocu jest zielony lub żółty, soczysty, słodko-kwaśny. Owoce kiwi dobrze znoszą transport i mogą być po zerwaniu przechowywane nawet do 6 miesięcy, dlatego jest to najpopularniejszy owoc egzotyczny sprzedawany na całym świecie.
Ze względu na swoje wyjątkowe walory odżywcze owoce kiwi zalicza się do grupy tzw. superfoods. Zawierają one mnóstwo witamin z grupy B, witaminy C, K i E, są także doskonałym źródłem kwasu foliowego, karotenoidów i potasu, stabilizującego ciśnienie krwi i regulującego rytm serca oraz magnezu, miedzi, wapnia i manganu. Co ważne kiwi nie traci swoich wartości odżywczych podczas przechowywania, nawet po 6 miesiącach pozostaje w nim około 90% witaminy C. W pestkach kiwi znajdują się kwasy Omega-3, które nie tylko spowalniają starzenie się komórek, ale wpływają pozytywnie na układ krwionośny.
Owoce kiwi nadają się do bezpośredniego spożycia i do przetwórstwa (można je mrozić i liofilizować). Stanowią bardzo smaczny i pożywny składnik sałatek, wykorzystywane są także do dekoracji potraw, deserów i koktajli. Kiwi nie należy łączyć z galaretką, która pod wpływem zawartych w owocach enzymów nie tężeje.